„Naša udruga uspostavila je suradnju s izvođačem radova. Već imamo nekoliko zahtjeva kojim tražimo određene preinake na vodonatapnim kanalima i ne sumnjam da će naši prijedlozi biti prihvaćeni. S ovim usudim se reći najvećim projektom u povijesti Knešpolja bit će stvoreni preduvjeti za povećanje poljoprivredne proizvodnje, ali i za sustavno upravljanje i održavanje vodonatapnih kanala“, izjavio je Krešo Ćavar predsjednik Udruge korisnika vode Knešpolje
Nakon višegodišnjih priprema Svjetska banka je polovicom 2012. godine odobrila financiranje pod-projekta rekonstrukcije sustava za navodnjavanje na području Općine Široki Brijeg. Ukupni radovi sanacije i rekonstrukcije kanala su podijeljeni po područjima u četiri LOT-a: LOT 1. Akvadukt preko rijeke Lištice u Borku; LOT 2. Dionica glavnog kanala: Vrelo Borak – Buk - Uzarići – Jare – Biograci; LOT 3. Dionica glavnog kanala: Akvadukt u Borku – Oklaji – Trn – Zavoznik – Mokro – Turčinovići; LOT 4. Kanali na području Knešpolja, Gornjeg i Donjeg polja (Orovnik) i Žvatića. Ukupna vrijednost ugovorenih radova u sva četiri LOT-a iznosi oko 5,5 milijuna KM, a izvođači radova su HERING d.d. Široki Brijeg (za LOT-ove 1,2 i 3) i AMITEA d.o.o. Mostar (LOT 4). Ova financijska sredstva su nepovratna za Općinu, s tim da je obveza Općine bila da riješi imovinsko-pravne odnose i potrebne dozvole za radove na rekonstrukciji sustava, te da koordinira realizaciju projekta na terenu i potakne formiranje i rad udruga korisnika vode. Potpisanim ugovorima je predviđeno da će se radovi izvoditi u narednih 18 mjeseci.
U sklopu priprema za izvođenje navedenog projekta u 2013. godini formirano je i registrirano pet udruga korisnika vode: UDRUGA KORISNIKA VODE DONJA TERASA (kanal prema Biogracima), UDRUGA KORISNIKA VODE KNEŠPOLJE, UDRUGA KORISNIKA VODE GORNJA TERASA (kanal prema Turčinovićima), UDRUGA KORISNIKA VODE KANALA DOBRIČ i UDRUGA KORISNIKA KANALA OROVNIK I GORNJI BORAK. Ispred Općine Široki Brijeg je u sklopu priprema ovog projekta predloženo i planirano proširenje sustava za navodnjavanje na područje Ljutog Doca. Do sada je za taj dio sustava izrađeno i odabrano projektno rješenje, a mogućnost financiranja će ponovno biti razmatrana ukoliko se uspješno realizira prva faza projekta i na raspolaganju bude nepotrošenih sredstava u sklopu ukupnog projekta (IDP) koji se provodi u BiH.
Realizacijom ove kapitalne investicije će se rekonstruirati svi ključni objekti sustava i glavni kanali za navodnjavanje, uspostaviti će se učinkovit način održavanja i upravljanja hidro-melioracijskim sustavom čime će se značajno povećati mogućnost navodnjavanja zemljišta kao glavni preduvjet za povećanje poljoprivredne proizvodnje.