Uzimajući u obzir trenutačne gospodarske i socijalne prilike u Bosni i Hercegovini čije se posljedice odražavaju na cijelu zajednicu, a posebno na obitelji s djecom, svjesni smo financijskih poteškoća i problema s kojima se suočava sve veći broj naših sugrađana.
Smatramo kako nas rastuća neusklađenost plaća i troškova života sve poziva na žurne, ali istovremeno i populizma lišene mjere kojima bi se doista rasteretilo naše sugrađane i pomoglo ih se u premošćivanju izazova svakodnevice i osiguranja osnovnih životnih uvjeta i potreba.
S obzirom na to da vrtići nisu obuhvaćeni Uredbom o mjerama financijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u Federaciji BiH za 2025. godinu, vlasnici većine privatnih vrtića u Širokom Brijegu, suočeni s financijskim izazovima (povećanje troškova rada vrtića!), samoinicijativno odlučili su podignuti cijene usluga za roditelje na minimalno 360,00 KM po djetetu.
U ovoj prigodi nećemo i ne želimo prejudicirati opravdanost ovakva poteza kojim su mnoge roditelje i obitelji doveli pred svršen čin. No, želimo naglasiti kako će najavljeno poskupljenje cijena usluga dječjih vrtića značajno utjecati na kućne proračune i izazvati veliko financijsko opterećenje za roditelje koji, primjerice, imaju više djece u vrtićima, tako da će obitelji s prosječnim primanjima moći sve teže podmirivati svoje potrebe.
U proteklom razdoblju razgovarali smo s nekolicinom roditelja vrtićke djece, posljednji put na službenom prijemu i vrlo konstruktivnom razgovoru održanom u ponedjeljak 23. ožujka u dvorani za sastanke Gradske uprave, saslušali njihove probleme i razmatrali prijedloge o rješavanju postojećeg problema.
U tijeku spomenutih razgovora mogli smo čuti, utemeljene i neutemeljene, različite razloge povećanja cijene, informacije, planove, vizije i probleme, od toga da pojedini roditelji zbog nemogućnosti većeg financijskog izdvajanja za vrtić planiraju ispisati svoju djecu iz ovih predškolskih ustanova do toga da neki čak i razmatraju davati otkaze na poslovima kako bi se mogli brinuti o svojoj djeci.
Kako bismo spriječili ovakve radikalne poteze na koje su primorani pojedini roditelji, kao odgovorna vlast ne želimo i ne možemo mirno gledati probleme s kojima se suočavaju naše obitelji. Na tragu posljednjeg konstruktivnog razgovora s predstavnicima roditelja želimo izvijestiti javnost kako je u tijeku analiza stanja u privatnim vrtićima radi iznalaženja odgovarajućeg rješenja i modela sufinanciranja koji bi bio prihvatljiv i za vlasnike vrtića i za roditelje.
Također, informiramo javnost kako u Širokom Brijegu djeluje 11 privatnih vrtića u kojima boravi 727 djece - značajno više u odnosu na broj vrtićke djece u ostalim općinama i gradovima u Županiji Zapadnohercegovačkoj - i sufinanciranje njihova boravka iziskuje znatno veća novčana sredstva od onih s kojima Grad Široki Brijeg u ovom trenutku može raspolagati.
Naša je želja usuglasiti mjeru kojom ćemo financijski rasteretiti roditelje te omogućiti smanjenje omjera njihova participiranja u plaćanju vrtića. U vrlo skorom roku Grad Široki Brijeg objavit će javni poziv kojim će biti propisani uvjeti, visina i postupak ostvarivanja prava na subvenciju za privatne dječje vrtiće koji su registrirani na području Širokog Brijega.
U nadi kako će se navedeni problem riješiti na dobrobit svih, ovim putem tražimo razumijevanje i potporu Ministarstva obrazovanja, znanosti kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke i Vlade Županije Zapadnohercegovačke da što hitnije razmotre postojeću situaciju te se uključe u subvencioniranje predmetne stavke kako bi se izbjegla daljnja financijska opterećenja za roditelje i omogućilo neometano funkcioniranje predškolskih ustanova.
Želimo da se svaki roditelj može neometano i rasterećeno posvetiti onoj najvažnijoj aktivnosti - brizi i njezi svog djeteta, jer oni su naša budućnost!