Aktivnosti djece i članova Udruge Down sindrom “Suncokreti” svojim dolaskom podržao je i gradonačelnik Grada Širokog Brijega Ivo Pavković koji je podsjetio na važnost podizanja svijesti društva o značaju inkluzije osoba s Down sindromom.
„Obilježavanjem Svjetskog dana osoba s Down sindromom podsjećamo na važnost inkluzije i prihvaćanja te da zajedno gradimo društvo jednakih mogućnosti za sve. Različitim oblicima potpore i senzibilitetom za njihove potrebe Grad Široki Brijeg iskazuje svoju empatiju prema osobama s poteškoćama u razvoju. Svojim primjerom trebamo pomoći u rušenju predrasuda i omogućiti njihovo ravnopravno uključivanje u društvo“, kazao je gradonačelnik Pavković.
Šetnica pored središnjega gradskog trga bila je ispunjena brojnim posjetiteljima, a najviše djecom koja su simbolično na štrik vješala šarene čarape, balone i crteže u znak potpore osobama s Down sindromom.
„Treću godinu u nizu u našem gradu obilježili smo Svjetski dan osoba s Down sindromom. S velikim zadovoljstvom mogu kazati kako je ove godine bila najveća posjećenost programa koji smo priredili na šetnici u središtu grada“, rekla je predsjednica Udruge Down sindrom ”Suncokreti” Ana Marija Soldo.
„Posjetili su nas gotovo svi dječji vrtići s područja Širokog Brijega, brojni osnovnoškolci i srednjoškolci sa svojim profesorima, naši sugrađani, predstavnici gradske i županijske vlasti, igrači i trener NK Široki Brijeg. Naravno, uz nas su i ove godine bili Frama Široki Brijeg i Dom “Marija naša nada”, koji i nisu gosti nego naša obitelj, odnosno mi“, dodala je.
Predsjednica Udruge Down sindrom ”Suncokreti” istaknula je kako osobe s Down sindromom trebaju podršku u svakodnevnom životu na način da budu uključene u zajednicu, kao i svi drugi.
Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se svake godine 21. ožujka, na prvi dan proljeća, čime se želi ukazati na jedinstvenost tog sindroma, genetskog poremećaja uzrokovanog trisomijom 21. kromosoma.
Simbol Svjetskog dana osoba s Down sindromom su šarene čarape. Nošenjem šarenih čarapa skreće se pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti te na mogućnosti osoba s Down sindromom.